Чаму я не магу атрымаць амбулаторную картку на рукі?

Згодна з дакументам МЗ РБ "Аб пытаннях інфармавання пацыентаў аб стане іх здароўя" ад 31.07.2009г. № 02-3-10 / 738-355 артыкула 25 Закона Рэспублікі Беларусь «Аб нацыянальным архіўным фондзе і архівах у Рэспубліцы & nbsp; Беларусь» усталёўваецца, што прадпрыемства, установы і арганізацыі незалежна ад формаў уласнасці абавязаны выконваць нормы і патрабаванні, што прад'яўляюцца да парадку работы з дакументамі, іх апрацоўцы, руху і захоўванню.

Амбулаторныя карты (як і карты стацыянарнага хворага) з'яўляюцца ўласнасцю арганізацыі аховы здароўя, формамі статыстычнай справаздачнасці (форма № 025 / к-07 «Медыцынская карта амбулаторнага хворага» зацверджана загадам Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 30августа 2007г. № 710, форма № 003 / к-07 «Медыцынская карта стацыянарнага хворага» зацверджана загадам Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 1 кастрычнiка 2007 года № 792), якія запаўняюцца лекарамі, медыцынскімі работнікамі, з ужываннем медыцынскіх тэрмінаў і абазначэнняў, скарачэнняў і інш., зразумелых д ля медыцынскіх спецыялістаў і могуць быць няправільна вытлумачаны ня спецыялістамі ў галіне аховы здароўя.

Медыцынская карта амбулаторнага хворага захоўваецца ў рэгістратуры амбулаторна-паліклінічнай арганізацыі аховы здароўя, медыцынскія карты стацыянарнага хворага захоўваюцца ў архіве стацыянарнай арганізацыі аховы здароўя і выдачы на ​​рукі пацыентам не падлягаюць.

Акрамя таго, у адпаведнасці з пунктам 60 пераліку адміністрацыйных працэдур, што ажыццяўляюцца дзяржаўнымі арганізацыямі і іншымі дзяржаўнымі органамі па заяве грамадзян, Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 16 сакавiка 2006 г. № 152 выдача інфармацыі з медыцынскай дакументацыi з'яўляецца адміністрацыйнай працэдурай і прадастаўляецца ў выглядзе выпіскі.

Пры неабходнасці пацыент або яго законны прадстаўнік можа азнаёміцца ​​са сваёй медыцынскай амбулаторнай (форма № 025 / к-07) або медыцынскай стацыянарнай (форма № 003 / к-07) картамі хворага ў арганізацыі аховы здароўя, у прысутнасці медыцынскіх работнікаў, а так жа, згодна з указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 26 красавіка 2010г. № 200 "Аб адміністрацыйных працэдурах, што ажыццяўляюцца дзяржаўнымі органамі і іншымі арганізацыямі па заявах грамадзян» гл.7, п.7.9. пацыент пры прад'яўленні пашпарта ці іншага дакумента, у достоверяющего асобу, можа па заяве атрымаць выпіску з медыцынскіх дакументаў на працягу 5 дзён з дня звароту ».

Добры дзень. Скажыце калі ласка, ці магчымая ў Вас аплата банкаўскай карткай?

Добры дзень, ды разлік банкаўскай карткай ёсць.

Ці можна ў Вас пры лячэнні зрабіць поўную анестэзію?

Добры дзень. У нашай паліклініцы лячэнне пад наркозам (поўная анестэзія) не праводзіцца.

За які час будзе гатовы рэнтгенаўскі здымак?

Добры дзень. Усё залежыць ад таго, які пэўна здымак вы робіце, дентального і панарамны здымак будзе гатовы ў плыні некалькіх хвілін, а 3-D здымак у плыні 10-15 хвілін.

Колькі нельга ёсць пасля лячэння зуба?

Калі Вам паставілі фотополимерный кампазіт, то есці можна адразу, выключыце толькі ў гэты дзень ежу і напоі з якія фарбуюць пігментамі (буракі, чарніца, чорны кава, моцны чай, чырвонае віно і да т.п.). Калі ў Вас часовая пломба ці пломбы, твердеющая паступова - лепш не есці 2 гадзіны.